From Pittsburgh, Pennsylvania, USA
aka Field Robotics Center, Carnegie Mellon University/American Eagle Outfitters & Shady Side Academy & Baldwin Senior High School & Canon-Mcmillan High School & Mt Lebanon High School & North Hills Senior High School & Pittsburgh Allderdice High Sch & South Fayette Twp High School & North Allegheny Sr High School & Ellis School & North Allegheny Intermediate HS & Kiski Area High School & North Catholic High School & Seneca Valley High School & North Allegheny Cyber Academy & Fox Chapel Area High School & Oakland Catholic High School & Pittsburgh Science & Tech Acad & Avonworth High School & Plum Senior High School & Winchester Thurston School & Pine Richland High School & Upper St Clair High School & Penn Hills Senior High School & Home School
Rookie Year: 2011
http://girlsofsteelrobotics.com/
Details on firstinspires.org


Add Social Media! girlsofsteelroboticsteam · thegirlsofsteel · girlsofsteelrobotics

Competition List:

Year Event Awards
2021 FIRST Robotics Competition Championship Level Awards Only Event Chairman's Award Finalist
2021 Upper Ohio River Region Awards Event Regional Chairman's Award
FIRST Dean's List Finalist Award (Janise Kim)
2021 Game Design Challenge Event
2021 Arsenic Group - Game Design Challenge Engineering Design Award
2021 Helium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge
2021 INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event
2021 FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm
2021 Carbon Group - FIRST Innovation Challenge FIRST Innovation Challenge Semi-Finalist Award
2021 2021 Season Participation for Regional Teams
2020 * Greater Pittsburgh Regional (Cancelled) FIRST Dean's List Finalist Award (Anna Nesbitt)
FIRST Dean's List Finalist Award (Norah Ostin)
2020 Miami Valley Regional
2019 Steel City Showdown
2019 WOW Alliance Championship
2019 Carson Division
2019 Greater Pittsburgh Regional Regional Finalists
Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson
Wildcard
2019 Miami Valley Regional
2018 Rah Cha Cha Ruckus
2018 WVROX
2018 WOW Alliance District Championship
2018 Darwin Division
2018 Greater Pittsburgh Regional Regional Chairman's Award
Woodie Flowers Finalist Award (Thomas Pope)
FIRST Dean's List Finalist Award (Kristina Hilko)
2018 Miami Valley Regional Regional Finalists
Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation
Wildcard
2017 Mahoning Valley Robotics Challenge
2017 Steel City Showdown
2017 WOW Championship
2017 Darwin Division
2017 Buckeye Regional
2017 Greater Pittsburgh Regional Regional Engineering Inspiration Award
Woodie Flowers Finalist Award (George Kantor)
2016 West Virginia RObotics eXtreme
2016 Newton Division
2016 Queen City Regional Regional Engineering Inspiration Award
2016 Greater Pittsburgh Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2015 Einstein Field Media & Technology Innovation Award sponsored by Comcast NBCUniversal
2015 Carver Division Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2015 Buckeye Regional Regional Chairman's Award
2015 Greater Pittsburgh Regional
2014 Einstein Field FIRST Dean's List Award (Simran Parwani)
2014 Galileo Division
2014 Greater Pittsburgh Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2014 Buckeye Regional Engineering Inspiration
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2013 Einstein Field FIRST Dean's List Award (Naoka Gunawardena)
2013 Archimedes Division
2013 Pittsburgh Regional Engineering Inspiration Award
FIRST Dean's List Finalist (Naoka Gunawardena)
2012 Newton Division
2012 Queen City Regional Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation
2012 Pittsburgh Regional Engineering Inspiration Award
FIRST Dean's List Finalist Award (Jaden Barney)
Website Award
2011 Galileo Division
2011 Washington DC Regional Rookie All Star Award
2011 Pittsburgh Regional Rookie All Star Award